а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потруди

(се) потрудат
Вид збор: Глагол, свршен
Вложи труд, напор да се постигне нешто.
Англиски: try
Примери:
Потруди се да стигнеш што побрзо!
Учениците се потрудија да ја научат лекцијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи