а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потркала

потркалаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Тркала малку, кратко време.
Англиски: roll Албански: rrokullis pak
2. (се потркала) Се тркала малку, кратко време.
Англиски: roll Албански: rrokulliste pak
FlexiMac
 менување на македонски глаголи