а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потргне

потргнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Повлече некого или нешто.
Англиски: pull Албански: tërheq
Примери:
Го потргнав за ракавот.
2. Помести, премести малку некого или нешто.
Англиски: relocate Албански: tërheq
Примери:
Потргни го тенџерето од огнот!
Го потргна столчето за да седне.
3. (се потргне) Се помести, се премести малку, се подистави.
Англиски: move Албански: zhvendos
Примери:
Ве молам, потргнете се прозорецот.
Тој ја прегрна, но таа се потргна.
Луѓето се потргнаа понастрана за да му направат пат.
Изведенки
1. потргнува несв.
(се) потргнуваат
2. потргнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи