а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпросечен

потпросечниот
Вид збор: Придавка
Што е под просекот; што има помали вредности од просекот.
Англиски: below average
Примери:
Потпросечни резултати.
Потпросечен студент.
Изведенки
потпросечност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи