а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпркне

потпркнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пркне малку (за птици).
Албански: rrah fletët, fluturoj
2. Потпорасне; зајакне малку.
Албански: rritet, forcohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Децата и потпркнаа.
Изведенки
1. потпркнува несв.
потпркнуваат
2. потпркнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи