а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпретседател

мн. потпретседатели
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е во хиерархијата веднаш до претседателот; заменик или помошник на претседателот.
Англиски: vice-president Албански: nënkryetar
Примери:
Собранието има двајца потпретседатели.
Изведенки
потпретседателка ж.
мн. потпретседателки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи