а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпрашање

мн. потпрашања
Вид збор: Именка, среден род
Дополнително, споредно прашање што се поставува во рамките на основното прашање.
Англиски: follow-up question
Примери:
Професорот имаше и неколку потпрашања.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи