а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпорка

мн. потпорки
Вид збор: Именка, женски род
Помал потпор.
Англиски: buttress
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Единечните потпорки се ставаат кај градбите со мала ширина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи