а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпорен

потпорниот
Вид збор: Придавка
1. Што потпира; што служи како потпор.
Англиски: supporting
Примери:
Потпорен ѕид.
Потпорна конструкција.
2. Што дава помош или поддршка.
Англиски: supporting
Примери:
Потпорен фонд.
Изведенки
потпорност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи