а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпорасне

потпораснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Порасне малку, стане повисок во некоја мера.
Англиски: grow Албански: rritet
Примери:
Дрвцата потпораснаа.
2. Стане малку поголем, повозрасен; зајакне, закрепне малку.
Англиски: strengthen Албански: rritet
Примери:
Само да ми потпораснат децата, после никој не е како мене.
Изведенки
1. потпораснува несв.
потпораснуваат
2. потпораснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи