а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпомогне

потпомогнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде некому финансиска или друг вид помош.
Англиски: support Албански: ndihmoj, përkrah, mbështet
Примери:
Прославата ја потпомогнаа повеќе приватни фирми.
2. Поткрепи, охрабри некого.
Англиски: encourage Албански: mbështet, inkurajoj
Примери:
Дедото го потпомогна момчето.
3. (се потпомогне) Заемно, еден со друг помогне малку.
Англиски: support Албански: mbështet, përkrah
Примери:
Ние треба да се потпомогнеме.
Изведенки
1. потпомогнува несв.
(се) потпомогнуваат
2. потпомогнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи