а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпре

потпрат; потпри, потпрете; потпрев, потпреа; потпрел; потпрен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1374
1. Стави потпор на нешто да стои цврсто.
Англиски: prop Албански: mbështetëse
Примери:
Вратата ја потпре со едно дрво.
2. Опре, облегне на нешто или на некого.
Англиски: support Албански: këshilloj
Примери:
Грбот го потпре на ѕидот, па ја исправи главата.
Ја потпре главата на рамото од другарот.
3. поткрепи, потпомогне
Англиски: support Албански: këshilloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тие го потпреа неговиот предлог.
4. (се потпре) Се опре, се облегне на нешто или на некого.
Англиски: prop Албански: mbështet
Примери:
Се потпрел на бастунот.
5. (се потпре) Се поткрепи, се опре, се помогне од некого.
Англиски: rely, confide Албански: këshilloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се потпревме на вас.
Подобро би било да се потпреш на разумот.
Изведенки
1. потпира несв.
(се) потпираат
2. потпирање ср.
глаг. им
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК