а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпече

потпечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Испече во мала мера (обично одозгора, по површината).
Албански: pjek pak
Примери:
Ширденот беше сварен, дури и потпечен.
2. (се потпече) Се испече во мала мера.
Албански: piqet pak
Примери:
Покрај жарта нареди неколку суви пиперки да се потпечат од страните.
Изведенки
1. потпекува несв.
се) потпекуваат
2. потпекување ср.
глаг. им.
3. потпечува несв.
(се) потпечуваат
4. потпечување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи