а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпалувач

мн. потпалувачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што потпалува оган.
Англиски: igniter Албански: zjarrvënës
2. Тој што предизвикува, поттикнува нешто.
Англиски: instigator Албански: nxitës
Употреба: Преносно значење
Изведенки
потпалувачки прид.
потпалувачкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи