а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потпадне

потпаднат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се најде, падне под влијание на некого или нешто.
Англиски: influence Албански: bie
Примери:
Тој беше млад и потпадна под туѓото влијание.
2. Се најде под нечија власт, управа, надлежност и сл.
Англиски: come under Албански: përkas
Примери:
Тие области потпаднаа под нивна власт.
Тие филијали потпаднаа под дирекцијата.
Изведенки
1. потпаѓа несв.
потпаѓаат
2. потпаѓање ср.
глаг им.
3. потпаднува несв.
потпаднуваат
4. потпаднување ср.
глаг им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи