а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потопли

потоплат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Топли, загрева некое време.
Англиски: warm up Албански: nxeh, ngroh
2. (се потопли) Се топли, се загрева некое време.
Англиски: warm up Албански: nxehet, ngrohet
Примери:
Прво се потопливме околу огнот, па заминавме.
Изведенки
потоплува несв.
потоплуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи