а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потесен

потесни
Вид збор: Придавка
Што е повеќе од тесен.
Англиски: closer
Примери:
Потесното значење на еден збор.
Потесен поим.
Во потесната смисла.
Потесен одбор.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи