а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потенција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Скриена можност, способност за некаква дејност, којашто се појавува во определени услови.
Англиски: potency
Примери:
Полова потенција.
Тој настојува максимално да ја експонира својата креативна потенција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи