а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потенцијален

потенцијални
Вид збор: Придавка
Можен, што постои во потенција, што е скриен, што е остварлив во определени услови.
Англиски: potential
Примери:
Потенцијален кандидат.
Секогаш постои потенцијална шанса за негово подобрување.
Потенцијална енергија.
Потенцијални сили.
Изведенки
потенцијално прил.
Пример: Колкав паричен износ директно или потенцијално им е одобрен на инвеститорите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи