а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потенцира

потенцираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. засили, засилува, зголеми, зголемува
Англиски: strengthen Албански: potencoj, theksoj
Примери:
Скокот на цената на нафтата ја потенцираше целокупната инфлација.
2. Истакне, нагласи, потцрта (во говор, во текст).
Англиски: stress Албански: theksoj
Примери:
Мора да се потенцира и сличноста со соседите.
Тој сајаше да ја потенцира улогата на артистот во формирањето на ликот што го толкува.
Изведенки
потенцирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи