а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потентен

потентни
Вид збор: Придавка
Што има потенција, силен, способен за вршење некаква дејност.
Англиски: potent
Изведенки
потентност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи