а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потем

Вид збор: Прилог
1. За време - потоа, после.
Англиски: afterwards
Употреба: Архаизам
Примери:
Потем седна на прагот и некое време седеше.
Се обиде да каже уште нешто, но потем замавна со раката.
2. Во набројување - понатаму, после.
Англиски: further
Примери:
Прво пристигна момчето, потоа девојката, па другарите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи