а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потемкинов

потемкинови
Вид збор: Придавка
По рускиот кнез Потемкин кој при посетата на Катерина II на Крим ја прикривал вистинската состојба со поставени фасади.
Примери:
потемкинови села
FlexiMac
 менување на македонски глаголи