а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потекло

(едн.) потеклото
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 1020
1. Припадност по раѓање (кон фамилија, нација, класа).
Англиски: descent Албански: prejardhje
Примери:
Тој по потекло е Македонец.
Таа беше од благородничко потекло.
2. Тоа од што нешто потекнува, произлегува, е добиено.
Англиски: origin Албански: origjinë
Примери:
Зборот е од турско потекло.
Храна од растително потекло.