а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потежок

потешки
Вид збор: Придавка
Компаратив од тежок.
Англиски: heavier
Примери:
Потежок товар.
Изведенки
потешко прил.
Пример: Сега ми е уште потешко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи