а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потврдно

Вид збор: Прилог
Потврдувајќи, со одобрување.
Англиски: affirmative
Примери:
Таа веднаш одговори потврдно.
ТОо ја нишна главата потврдно.
Изведенки
потврдност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи