а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потврда

мн. потврди
Вид збор: Именка, женски род
1. Доказ со кој се потврдува вистинитоста на нешто.
Англиски: proof Албански: dëshmi, vërtetim
Примери:
Тоа е уште една потврда за неговата неспособност.
2. Пишан документ со кој се потврдува, се докажува, се легализира нешто.
Англиски: certification Албански: certifikatë, vërtetim
Употреба: Административен термин
Примери:
Потврда за боледување.
Дајте ми потврда дека сум ги уплатил парите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи