а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

потаен

потајни
Вид збор: Придавка
1. Што не се знае, што се наоѓа во тајност,
Англиски: secretive
Примери:
Сепак некаква потајна надеж тлееше во него.
Скита низ потајните катчиња на планините.
2. За човек - што ги крие своите мисли, што работи прикриено.
Англиски: secretive
Примери:
Никој не можеше да сети што мисли, зашто беше потајна душа.
3. Што е со непознато потекло.
Англиски: secretive
Примери:
Потајна болка го зајаде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи