а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

посуреди

посуредат
Вид збор: Глагол, свршен
Суреди, дотера, намести малку, уште малку.
Англиски: tidy
Примери:
Посуреди ја облеката!
Таа ја посуреди куќата.