а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постулира

постулираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 25840
Искаже нешто во вид на постулат.
Англиски: postulate
Примери:
Појдовните погледи за националното минато во значителен дел се постулирани од традицијата.
Изведенки
постулирање ср.
глаг. им.