а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постројка

мн. постројки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15775
1. Во индустријата - систем од поставени или вградени технички средства и апарати со определена намена.
Англиски: plant Албански: maqineri
Употреба: Технологија
2. груба градба
Албански: ndërtim
Употреба: Архитектура и градба