а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

построи

постојат; построј, постројте; постројав, постројаа, построив, построија; постројал, построил; постројан, построен; (ќе) построев, (ќе) построеја, (ќе) ... + повеќе
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6158
1. Стави во строј, постави во редови.
Албански: rreshtoj
Примери:
Не одведоа, не потстроија пред јамата и започнаa да стрелаат во нас.
Учителот ги построи децата двајца по двајца.
2. изгради
Англиски: build Албански: ndërtoj
Употреба: Архитектура и градба
3. (се построи) Застане во строј, во ред.
Албански: rreshtoj
Употреба: Воен термин
Примери:
Четата се построи на падината.
Изведенки
1. постројува несв.
(се) постројуваат
2. постројување ср.
глаг. им.