а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постриже

пострижат; пострижи, пострижете; постригов, постригоа; постригол, постригле; (ќе) пострижев, (ќе) постриже; (ќе) пострижел; пострижен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55817
1. Изврши црковен обред пострижување на косата на оној што се закалуѓерува; изврши постриг.
Албански: qethë
Употреба: Црковен термин
2. Стриже малку, кратко време.
Англиски: haircut Албански: qethë pak
3. (се постриже) се закалуѓери, се замонаши
Албански: murgohem
Употреба: Црковен термин
Изведенки
1. постригува несв.
(се) постригуваат
2. постригување ср.
глаг. им.
3. пострижува несв.
(се) пострижуваат
4. пострижување ср.
глаг. им.