а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постојаност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19890
1. Својство, особина на тоа што е постојано.
Англиски: durability Албански: përhershmëri, qëndrueshmëri
2. Својство особина на тој што е постојан по карактер.
Англиски: persistence Албански: këmbëngulje