а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постопли

постоплат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 37223
1. Стопли, згрее малку, уште малку.
Англиски: warm up Албански: nxeh, ngroh edhe pak
Примери:
Вечерта ја постоплија собата.
2. (се постопли) Се стопли, се згрее малку, уште малку.
Англиски: warm up Албански: nxehet, ngrohet edhe pak
Примери:
Тие излегоа да се постоплат на сонцето.
Изведенки
постоплува несв.
(се) постоплуваат