а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постоен

постојни
Вид збор: Придавка
Што постои, што суштествува, живее.
Англиски: existing
Примери:
Досега биле изработени повеќе студии за утврдување на постојната состојба.
Тој го сочини актот според постојниот законски ред.
Часовите се одвиваат според постојниот наставен план.
Новите униформи се во целосна согласност со веќе постојната униформа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи