а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пости

постат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Држи пост, се воздржува од мрсни јадења.
Англиски: fast Албански: agjëroj
Примери:
Таа редовно пости и редовно се причестува.
2. Се воздржува од што и да било.
Англиски: abstain Албански: agjëroj, abstenoj
Изведенки
постење ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи