а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постигнат

постигнати
Вид збор: Придавка
(глаг. прид.) постигне
Англиски: reached
Примери:
Можеме да се гордееме со постигнатите резултати.
Изведенки
постигнато ср.
постигнатото
постигнување
FlexiMac
 менување на македонски глаголи