а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постиглив

постигливи
Вид збор: Придавка
Што може да биде постигнат.
Англиски: feasible
Примери:
Ако се работи напорно, резултатот ќе биде постиглив.
Изведенки
постигливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи