а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постига

постигаат
Вид збор: Глагол, несвршен
постигне
Англиски: achieve
Примери:
Ние тоа веќе го постигаме.
Изведенки
постигање ср.
мн. постигања
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи