а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постивне

постивнат
Вид збор: Глагол, свршен
За глас, ветар, болка - стивне малку, во некоја мера.
Англиски: calm down
Примери:
Утрото ветрот постивна.
Болката му постивнала.
Изведенки
постивнува несв.
постивнуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи