а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постесни

постеснат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи малку потесен, стесни уште малку.
Англиски: tighten Албански: ngushtoj pak, mbledh
Примери:
Постесни го кругот.
2. Собере малку повеќе луѓе на помал простор.
Англиски: tighten Албански: tuboj, grumbulloj, mbledh
Примери:
Тој ја постесни колоната луѓе.
3. (се постесни) Се стесни, се збие малку, донекаде.
Англиски: tighten Албански: ngushtohem, mblidhem
Примери:
Другите се постеснија за да им направат место на масата.
Изведенки
постеснува несв.
(се) постеснуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи