а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постепен

Вид збор: Придавка
Што се одвива без остри промени, степен по слепен.
Англиски: gradual
Примери:
Постепено затоплување на атмосферата.
Изведенки
постепеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи