а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постелнина

мн. постелнини
Вид збор: Именка, женски род
Збир од предмети (креветски чаршаф, јорган, навлака за јорган и навлака за перница) што служат за постилање на креветот за спиење.
Англиски: bedding
FlexiMac
 менување на македонски глаголи