а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постелка

мн. постелки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30288
1. постела
Англиски: mattress Албански: shtrat
Употреба: Деминутив
2. постилка
Англиски: cover Албански: mbules
Примери:
Тие лежеа спружени на постилката.
3. Обвивка околу плодот во утробата на мајката, која се создава и се развива во текот на бременоста.
Англиски: placenta Албански: placentë
Употреба: Медицина