а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постелица

мн. постелици
Вид збор: Именка, женски род
1. постела
Англиски: mattress Албански: shtrat
Употреба: Хипокористика
2. постелка, плацента
Англиски: placenta Албански: placentë
Употреба: Анатомија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи