а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постегне

постегнат; постегни, постегнете; постегнав, постегнаа; постегнал; (ќе) постегнев, (ќе) постегнеа; (ќе) постегнел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стегне малку, или уште малку, посилно.
Англиски: tie up Албански: shtrëngohem pak
Примери:
Тој ги постегна врвките на чевлите.
Постегни го оглавот.
2. потстегне
Албански: shtrëngohem
3. (се постегне) се потстегнува
Албански: shtrëngohem
Изведенки
постегнува несв.
(се) постегнуваат