а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

постдипломец

мн. постдипломци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што продолжува со студиите и по стекната диплома, тој што постеува постдипломски студии.
Англиски: post-graduate
Употреба: Образование
Изведенки
постдипломка ж.
мн. постдипломки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи