а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поствоен

поствоениот
Вид збор: Придавка
Што се случува после војна.
Англиски: postwar
Примери:
Книга за поствоената улога на тајните служби во создавањето и манипулирањето на политичкиот екстремизам.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи