а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поста

мн. пости
Вид збор: Именка, женски род
Простор што го зафаќа еден жетвар при жнеењето, ожнеен ред од жито.
Употреба: Архаизам
Примери:
До пладне ќе ожнеат дваесет пости.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи